Слово, обірване в Биківні

зображення viber 2021 11 11 13 50 15 738Сьогодні, 11 листопада, за програмою до Дня української писемности і мови слухали лекцію заступника генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяни Шептицької «Слово, обірване в Биківні».  Слухали про 1937-1938 роки – спалах масових політичних репресій, спрямований на знищення значного відсотка української інтелігенції. Також у цей час ліквідовано багато документів, пов’язаних із діяльністю еліти. Серед них відомі українські майстри слова.

 

Письменник М. Йогансен – ерудит, знавець європейських мов, людина з ґрунтовною освітою, харизматичний, в якого була закохана половина жінок Харкова. Надзвичайно любив спорт і мандрівки, розвинув жанр репортажу. З нього зробили терориста, бо знайшли мисливську рушницю, на яку він мав усі дозволи, і розстріляли.

Футурист М. Семенко, експериментатор із поетичними формами, що запровадив моду на верлібр, абсурдно звинувачений в терористичній діяльності. Водночас заарештований секретний співробітник НКВС В. Юринець на допитах говорив, що обмовив М. Семенка, що М. Семенко терористичних нахилів не мав, а обмовив, бо так вимагало керівництво НКВС.

У Биківнянських могилах спочиває від 20 до 100 тисяч людей. Втрати не лише фізичні, а й духовні, бо знищено особисті речі, щоденники, листи, підрізано крила українському суспільству, ліквідовано творчий потенціал, що міг розвивати українську культуру,.

Щиро дякуємо Тетяні Шептицькій за отримані знання, що спонукають до серйозних роздумів та подальших наукових пошуків. Дякуємо студентам НПУ імені М.П.Драгоманова за активне долучення до лекції!