Наукові дослідження про "Єдині" на конференції студентів кафедри української мови

зображення viber 2023 04 07 19 46 28 652Студенти факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка, що є модераторами проєкту «Єдині», презентували результати актуальних наукових досліджень, матеріали до яких самостійно збирали в проєкті, на щорічній звітно-науковій конференції студентів та аспірантів «Освіта і наука-2023» УДУ імені Михайла Драгоманова.

Тиждень студентської науки успішно завершується. 6 квітня 2023 року відбулися засідання секцій  «Медіалінгвістика. Соціолінгвістика. Комунікативна лінгвістика. Когнітивна лінгвістика» та «Лексикологія. Стилістика» кафедри української мови за програмою студентської конференції. З-поміж інших цікавих доповідей помітно вирізнялися промови студентів-модераторів проєкту «Єдині» про рідну мову як соціолінгвістичний і лінгвофілософський феномен (український контекст) Тетяни Чуткової, про національну мову в умовах російсько-української війни (досвід України) Анастасії Крохмалюк, про фразеологізми як виразники національного коду українців Вероніки Степаненко.

Коло наукових інтересів дослідниць широке. Оксана Щур виголосила доповідь «Функційна роль мови у формуванні суспільства: досвід проєкту «Єдині», Людмила Горщик – «Мотиви і чинники зміни мовної свідомості й поведінки в умовах війни: досвід волонтерів проєкту «Єдині».  Анна Пастушок виокремила й проаналізувала мовні анормативи в дописах учасників проєкту «Єдині», а Олександра Кошелєва цікаво описала й презентувала учасникам конференції комунікативні девіації в мовленні учасників проєкті «Єдині».

Доповідачки наголошували на важливих аспектах лінгвістичних досліджень, здійснених на матеріалах, зібраних впродовж року співпраці з проєктом «Єдині». Це і дослідження мови як чинника формування нової картини світу (людини) в умовах війни, вивчення націєтвірної та гносеологічної функцій мови, аналіз того, як змінювалося ставлення до української мови – важливого чинника формування ідентичности, а також ретельний аналіз комунікативних девіацій учасників розмовних клубів, що стають цінними матеріалом для дослідження, тощо.

Дослідниці набувають унікального досвіду навчання української мови російськомовних українців за допомогою спеціальних методик і роблять не лише перші успішні кроки до фахового аналізу комунікативних ситуацій та досліджуваних власноруч зібраних під час роботи в проєкті мовних одиниць, а й значний внесок у велику перемогу України.