Дискусія «Функціювання сучасної літератури. Її залежність та незалежність від світу»

47378658 549364388877139 3482673608914894848 n

4 грудня 2018 року було проведено дискусію на тему «Функціювання сучасної літератури. Її залежність та незалежність від світу» під керівництвом доцента кафедри української літератури, кандидата філологічних наук Йолкіної Лариси Віссаріонівни.

Модератори Петренко Діана та Кінаш Ганна промовили вступне слово і окреслили основні питання дискусії. Вони представили позиції функціювання літератури через синтагматичні та парадигматичні відношення, їх ієрархію за функціюванням.

Центром синтагматичних зав’язків є література в процесі її розвитку, відповідно парадигматичних – суспільство. Але яким способом і в якій точці ці два елементи мають зустрітися, учасники дискусії намагалися розібратися.

Як відрізнити автора від письменника? Чи автор представляє свої інтереси чи інтереси суспільства? Яке місце автора з позиції вище названих відношень у системі суспільних відносин?

Ще багато питань було виголошено, і для відповіді на них потрібна ще не одна дискусія.

Але, зрештою, учасники дискусії зробили декілька висновків:

-                     кожна книга, кожен художній твір має право на життя, але принципам «художності» та «іненціональності» відповідають не всі;

-                     сучасне суспільство потребує сучасної літератури, перехід сфери художньої літератури до масовості, для реалізації матеріальних потреб, які часто перевищують духовні;

-                     автор не може абстрагуватися від тенденцій, сучасних актуальних проблем суспільства, він на інтуїтивному, підсвідомому рівні є продуктом свого часу;

-                     жоден сучасний читач не має права нівелювати проблеми минулого проблемами сучасності, аби твори не втратили свого змісту, художності;

-                     автор не має сліпо описувати, він має реагувати, пропускати сучасні тенденції через себе, своє світосприйняття.

Завершила нашу дискусію думка Леонардо да Вінчі: «Щоб стати майстром, треба багато працювати». Тому і автор має рухатися до свого ідеального твору шляхом плідної праці.

Студенти 5 курсу, 109мФіл групи

Горяінова Віталіна