Форум видавців у Львові

Зберігайте спокій та Форум видавців

Зараз, напевне, немає людини, яка хоча б не чула про Форум видавців, а яка знає про нього, не хотіла б побачити цей фестиваль на власні очі.

Форум видавців у Львові – це найбільший український книжковий ярмарок і Львівський міжнародний літературний фестиваль.ГО «Форум видавців» на чолі з Олександрою Коваль організовує захід щовересня з 1994 року, і майже відразу він стає одним із наймасовіших у Східній Європі. Створювався Форум як певний творчий простір, де б мали змогу зустрічатися і обмінюватися досвідом та ідеями фахівці з книговидання і зацікавлені особи. Але згодомвін перевтілився в найочікуванішу подію не лише для представників видавничої сфери, але й для усіх людей, яким просто подобається читати. І чудовим способом пройнятись атмосферою свята книги є волонтерство.

 

Будучи волонтером, ви не лише можете вільно відвідувати будь-який захід в рамках Форуму (окрім платних, наприклад, кінопоказів), головним є те, що ви зможете побачити роботу фестивалю зсередини, приєднатися до механізму організації ярмарку і ближче ознайомитися з видавництвами-реалізаторами ваших улюблених творів. За нескладну й приємну допомогу форумчанам, будьте певні, ви отримаєте безліч позитивних вражень та неоціненного досвіду.Обов’язкидобровольців були різноманітними – від розповсюдження поліграфічної продукції до облаштування залів для презентацій та ярмарків. Також людина мала змогу обрати, у яку зміну їй працювати: чи 10:00-14:00, чи 14:00-18:00.

Не секрет, що будь-який фестиваль починається з реєстрації. Ви, мабуть, подумали, а що тут захопливого? Спробуємо пояснити. По-перше, жоден учасник не пройде повз вас і ви можете не хвилюватися, що через завантажений графік роботи когось не побачите. Ми видавали всім бейджі і пояснювали, де знаходиться потрібний їм стенд. По-друге, приємно усвідомлювати, що фактично саме з вашої реєстраційної стійки починається Форум. Окрім цього, це чудова можливість познайомитися з колегами й однодумцями. А працювали ми під гаслом «Зберігайте спокій та Форум видавців», яке допомагало тримати себе у руках, не хвилюватись та добре виконувати свою роботу.

Не можливо розповісти про усі події, що відбулися цього року на Форумі, адже вони охопили 13 літературних проектів, 68 локацій і до них приєдналися 227 учасників.Але все ж про найцікавіші, на нашу думку, заходи ви маєте знати.

Почесними гостями були представники країн Дунайського регіону з проектом «DonauLounge», який символізує спільність нашої історії - те, що нас об’єднує, а не роз’єднує. Так, під час зустрічей відбулася презентація книги Даніеля Банулеску «Цілую твої сідниці, Улюблений Керманич!», яка є на кшталт «Тисяча і одна ніч» в румунському варіанті. «Добра книга – це як ліки від самогубства. Саме тому я намагаюся писати добре», - сказав письменникі довів це нам, зачитавши уривок із книги українською мовою.

Також була проведена дискусія «Дунай в літературі», адже жоден письменник, який живе на території країни, де протікає Дунай, і який звертається до історичної теми, не може без цієї річки. У всі часи вона об’єднує різні регіони, і тому на цьому обговоренні було запропоновано долучити Україну до програми «DonauLounge».

Остання зустріч була вже з угорським новелістом ЛашлоДарваші, який відносить себе до представників середньої генерації. В основному його творчий доробок становлять новели, проте є і два романи. Це він пояснює так: «Ми живемо серед якихось учинків, нас завантажує потік інформації. І якщо ми живемо у такому фрагментарному світі, то чи потрібно читати shortstories? Роман же надає відчуття цілісності, тривалості. І людині здається, що в ньому він дізнається набагато більше, ніж у новелі».

Тим часом у книгарні «Є»видавництво «Нора-друк» (м. Київ) організувало зустріч з Юрієм Макаровим і «знайомство» з його новою книгою «R2U». Як він сам розповідає: «Перша частина моєї збірки есеїв складається з біографії – шляху від взірцевого шовініста до палкого націоналіста, а друга частина – колонки з журналу, які хочеться перечитувати і за які не соромно». Назва виникла від адреси електронного російсько-українського словника: «Все правильно: з російської на українську». Автор признається, що такого «кайфу» від написання прози ще не отримував.

Не менш значимою була презентація нової книги відомого польського письменника, автора світового бестселера «Самотність у мережі», Януша Леона Вишневського. В актовій залі не було вільного місця і читачі вишиковувались біля дверей, аби почути про новий роман, надрукований видавництвом «Махаон». Він називається «Grandготель» і в ньому викладено декілька історій, за основу яких було взято реальні події. Як зазначає пан Вишневський, якщо полякові сказати Grand, то він неодмінно зрозуміє, про що йдеться, асаме про відомий готель у Сопоті, де у свій час зупинялися А.Гітлер, М.Дітріхі де познайомилися батьки самого Януша. Виникнення ідеї пов’язане з тим, що люди, зупиняючись в готелях, можуть бути ким завгодно, одягати будь-які маски, бо знають, що все, що відбудеться у його стінах, не вийде за їх межі. Після закінченняпрезентації всі охочі мали змогуотримати відповіді на свої запитання і підписати книгу на автограф-сесії.

Потрібно сказати й декілька слів про сучасних українських письменників у межах 9 літературного фестивалю.

На жаль, сучасна література асоціюється у пересічного читача з твором Пелевіна «Покоління П»: секс, трава, галюцинації. І багато молодих авторів протягом фестивалю намагалися розвіяти цей стереотип.

Проривом останніх років називають творчість письменника й мандрівника Макса Кідрука. На Форумі видавців він давав презентацію останнього свого творіння в жанрі технотрилеру роману «Жорстоке небо». Автор справді користується популярністю не тільки серед критиків і членів журі різноманітних премій, а й у читачів: всі кав’ярні, у яких проводилися заходи Кідрука, були переповнені як жінками, так і чоловіками.

Відома письменниця Ірена Карпа виступала як стипендіат програми фонду «Розвиток України» і представляла свою останню книгу «Bаbytravel». Відповідно вона про подорожі з маленькими дітьми й сакральну істину, як залишатися собою після народження малят-дияволят. Час ще покаже, чи сподобався читачеві новий твір, чи ні.Але головне – це сама постать Карпи, її поведінка, перфоменс, яким вона себе оточує.

Варто зауважити, що цього разу вийшла на українську літературну арену велика кількість авторів-початківців та маловідомих авторів, серед яких Катерина Бабкіна, Ксеня Харченко, Софія Андрухович, Платон Беседін та інші.

Форум видавців - виняткова можливість заглибитися не тільки у фахову тусовку, а й відчути на собі унікальний вплив мистецтва на людину, стати частиною культурного процесу, що є таким важливим у наші непрості часи справжньої відбудови держави. Тому наступного року пакуйте речі й без вагань приїздіть у місто Лева!

Дзуєнко А., Захарова А., Магдич Б., Пляс А.,

студенти 207-ВС групи

DSC09509DSC09517DSC09624DSC09749 копия